Modern Gotik Sera

Modern Gotik Sera

Kendine özgü çatı şeklinden ismini alan Gotik seralar, üreticiye sağladığı avantajlarla birlikte tercih edilen sera modellerinden bir tanesidir.

Modern Gotik Sera
Modern Gotik Sera

Seralar bitki yetiştiriciliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Seraların kullanımına dünya genelinde 16. Yüzyıl ortalarında başlanılmıştır.  

Günümüz teknolojileri ile üretim kapasiteleri arttırılan seralar, farklı modellerde yetiştiricinin ihtiyacına göre tasarlanmaktadır. Sera seçimi ve tasarımı, çevresel iklim faktörleri ( sıcaklık farklılıkları, rüzgar alımı) ve yetiştirilecek bitkinin türünün büyüme özelliklerine göre yapılmalıdır. Kendine özgü çatı şeklinden ismini alan Modern Gotik seralar, üreticiye sağladığı avantajlarla birlikte tercih edilen sera modellerinden bir tanesidir. 

Modern Gotik Sera Nasıl İnşa Edilir?

Modern Gotik Tipi Sera kurulumunun diğer seralardan tek farkı çatı yapısıdır. Tünel Seralar tek parça kafes yayı ile yapılırken, gotik seralarda iki parça şeklinde olur. İki parça tepe kelepçe sayesinde birleşir. Bu şekilde kafes yayının radusü kar yüküne daha dayanıklı olur. 

Gotik seraların çatı yapısı, sera faaliyetleri sırasında oluşan üretim sorunlarını en aza indirir. Seraların içerisinde, oluşan buharlaşma çatı yoğunlaşmasına sebep olur. Gotik seraların çatı yapısı bu durumu minimize ederek bitkilerin üzerine damlayabilecek su damlamasını engellemiş olur. Damlayan su bitkilerde mantar oluşturabilir. Bitkilerdeki mantardan ise bitkilerde hastalık oluşabilir, gotik seranın çatı yapısı ile bu durumun önüne geçilir. 

Gotik seraların çatı şeklinin sağladığı avantajlardan bir tanesi de çatı şeklinin, yüzey zemininin hacmini arttırmasıdır. Bu durumda üretimin kapasitesinin arttırılmasını ve seracılık faaliyetlerinin geniş ve sağlıklı bir alanda yapılmasına olanak sağlar. Gotik seraların çatının yapısı, ışık iletiminin artmasını sağladığından ötürü zorlu iklim şartları olan bölgelerde tercih edilmektedir. Gotik seraların yüksek çatı yapısı aynı zamanda sera içinde ki nem dağılımın iyi bir şekilde yapılmasını sağlayarak üretimin verimini arttırmaktadır. 

Teknolojik sera sistemlerinin en çok kullanıldığı sera tipidir. İçeride oluşan geniş alan birçok sera sisteminin kullanılmasına olanak sağlar.

Modern Gotik Sera Nedir?

Gotik seralar, çatı yapısı sayesinde güneş ışınlarından daha verimli bir şekilde yararlanılmasını sağlar. İklim şartları zor olan bölgelerde, çok yağışlı olan Tropikal bölgelerde ve rüzgar alan bölgelerde tercih edilen sera modellerinden biridir. İsmini çatı yapısından almıştır. Topraksız tarımda; domates, marul ve çilek yetiştiriciliğinde Gotik seralar tercih edilir. Gotik seraların yapımında 9.6 metre ya da 12.8 metre tünel genişliği olan ve 5 metreye yakın oluk genişlikleri tercih edilmektedir. Sera firmaları üretimlerini bu yönde şekillendirmişlerdir.

Genel olarak Gotik seraların iç ve dış kaplamalarında plastik malzeme tercih edilse de, polikarbon malzeme kullanımı da tercih edilmektedir. Seraların kurulumunda yön seçimi önemlidir. Kurulum sırasında seranın alnı, güneye veya kuzeye bakacak şekilde araziye konumlandırılmalıdır. Yan tarafları ise batı ve doğuya bakacak şekilde konumlandırılmalıdır. Bu konumlara dikkat edilmez ise bitkinin ışık alımı engellenecektir.

Bizden Fiyat Alın

Sera İhtiyaçlarınıza en uygun çözümler

Geniş üretici yelpazemiz, profesyonel ekibimiz ile taleplerinize en hızlı ve doğru fiyatları vermek için çalışıyoruz.

Çevreye Duyarlılık

Özel Ölçülü Üretim

Düşük Enerji Çözümleri

Teklif Talebi


whatsapp