Topraksız Domates Serası

Topraksız Domates Serası

Sera içerisindeki iklimin kontrol altında tutularak devamlılığının sağlanması ise örtü altı yetiştiricilik ile sağlanır. Artan talepler ve gelişen tarım teknolojileri, topraksız domates seralarının ortaya çıkmasında katkıda bulunmuştur.

Topraksız Domates Serası
Topraksız Domates Serası

Topraksız Domates Yetiştiriciliği

Sıcak ve ılıman iklim bölgelerinde yetişen domates bitkisi yetiştiriciliğinde, iklim koşullarının eksi derecelere düşmesi üretimini olumsuz etkileyebilir. Sera içerisindeki iklimin kontrol altında tutularak devamlılığının sağlanması ise örtü altı yetiştiricilik ile sağlanır. Artan talepler ve gelişen tarım teknolojileri, topraksız domates seralarının ortaya çıkmasında katkıda bulunmuştur. Topraksız tarımda en çok üretilen sebze olan domates, topraksız tarım ile senenin 10 ayı boyunca üretebilmektedir. 

Topraksız seralarda, zeminden 50-60 cm yükseklikte düzenekler hazırlanır ve ortam sıcaklığının yıl boyu 11-12 °C derecelerin altına düşmeyeceği sıcaklık sistemi kurulur. Ayarlanabilir otomatik gübreleme sistemi ile de domatesin tuz seviyesi ve ph değerlerinin kontrollü bir şekilde yapıldığı üretim sistemidir. Su tutma kapasitesi yüksek bir bitki olan domates, toprak tuzluluğunun az olduğu ve ph değerlenin 5,5-7,0 aralığında olan toprak koşullarında yetiştirilmesi gerekmektedir. 

Topraklı üreticilikte ph, tuzluluk, hastalıklar veya yetersiz drenaj gibi büyümeyi olumsuz etkileyecek faktörler görülebilir. Bu durumların engellenmesinde topraksız seralarda mümkündür. Topraksız tarımda bitkilerin yetiştirilmesi için gereken doğal besin maddeleri hazırlanan özel alaşımlar ve su içindeki mineraller ile sağlanır. Eğer topraksız serada yetiştirilen domates bitkisinin büyüme evresinde besin eksikliği fark edilirse,  alaşımların içeriğine müdahale edilerek bu sorun çözülür. Topraksız seralarda kontrol yetiştiricidedir. 

Topraksız tarım domates seralarını kullanan yetiştirici, tüm çevresel faktörleri kontrol edebilir ve domateslerin yetiştirilmelerini en elverişli ortamda sağlayabilmektedir. Seraların kurulumunda yön seçimi önemlidir. Kurulum sırasında seranın alnı, güneye veya kuzeye bakacak şekilde araziye konumlandırılmalıdır. Yan tarafları ise batı ve doğuya bakacak şekilde konumlandırılmalıdır. Bu konumlara dikkat edilmez ise bitkinin ışık alımı engellenecektir. 

Topraksız tarım için yapılandırılan seralarda, birim alandan alınacak verimin arttırılması esas olunur. Verimin arttırılması içinde, bitkiler kancalarla ve askı teli ile yerden belli bir yükseklikte ve domates fidelerine yataklık etmek üzere belirli bir düzen ve sırada konumlandırılır. Yetiştiricilik sırasında, sulamadan dolayı artan ağırlıklar ve domateslerin ağırlığının artması ile birlikte gutter kıvrılmaya ve yamulmaya başlayacaktır. Bu durumdan olumsuz etkilenmemek için Gutter sisteminin saç kalınlığı en 0.6 mm kalınlığında olmalıdır. Sera içerisinde kullanılacak yer örtüleri, sera içerisine girebilecek topraktan çıkan canlıların seraya zarar vermesini engeller. Bunun içinde genellikle güneş ışınlarını yansıtacak malzeme özellikleri taşıyan örtüler kullanılmaktadır.

Topraksız Domates Serası Maliyeti

Topraksız domates serayı yapılırken iyi bir fizibilite çalışması hazırlanmalıdır. Bu fizibilite içerisinde; çevresel faktörler, pazara uzaklık, çalışacak personel temini, personel eğitimi gibi birçok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Yapacağınız yatırımın geri dönüş süresi hesaplandıktan sonra yatırıma karar verilmelidir. 

1 dönüm topraksız domates serasının konstrüksiyon ve kaplama maliyeti ortalama 33.000 UD - 38.000 USD aralığındadır. Bunun haricinde ısıtma, gerekiyorsa soğutma, gübreleme, sisleme, sulama ve otomasyon maliyetleri de oluşacaktır. Bunların tamamı için firmamızın satış temsilcileri ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Bizden Fiyat Alın

Sera İhtiyaçlarınıza en uygun çözümler

Geniş üretici yelpazemiz, profesyonel ekibimiz ile taleplerinize en hızlı ve doğru fiyatları vermek için çalışıyoruz.

Çevreye Duyarlılık

Özel Ölçülü Üretim

Düşük Enerji Çözümleri

Teklif Talebi


whatsapp