Tünel Sera

Tünel Sera

Klasik bir şekle sahip olan Tünel seralar, uzunlamasına bir tünel yapı üzerinde oval bir kapatma şeklinde kurulmaktadır.

Tünel Sera
Tünel Sera

Tünel Tipi Sera Nedir?

Klasik bir şekle sahip olan Tünel seralar, uzunlamasına bir tünel yapı üzerinde oval bir kapatma şeklinde kurulmaktadır. Tünel sera veya direkli tünel sera gibi modellerin birbirinden ayrılmasında ki önemli unsurlardan bir tanesi yükseklik farkıdır. 

Lego Greenhouse tarafından yapılan uygulamalarda seranın iklimlendirmesinde avantaj elde edebilmek açısından oluk altı 6,00 m yüksekliğe ulaşan sera çeşitleri görülmektedir. Tünel seralar maliyet açısından diğer sera modellerine göre daha ekonomik bütçelerle kurulabilen modeldir. 

Hafif çelik konstrüksiyon yapıya sahiptirler. Basit yapıda olmalarına rağmen dayanıklı ve verimli modellerdir. Kullanılan doğru ve kaliteli malzeme ile esnekliği arttırılarak zorlu hava şartlarında yapı kendini koruyabilmektedir. Tünel seraların, birbirine eklenmiş kirişlerden oluşan yapısı ve esnekliği ile olumsuz hava koşullarına karşı dayanıklılığı arttırılmıştır. 

Yüksek Tünel Sera

Tünel seranın yapımında yerden yüksekliği maksimum 6 metre genişliğinde de 10 metrelik yapılar görülmektedir. Sera faaliyetleri gerçekleştirilirken havalandırma dikkat edilmesi gereken önemli unsurların arasındadır. Tünel Seralarda, tünellerin genişliği havalandırma koşullarının arttırılmasına olanak sağlar. Bu durumda üretimin de kalitesi artmaktadır. 

Kavisli bir kemere benzeyen çatı yapısı ile diğer seralardan ayrılmaktadır. Genellikle kısıtlı araziler var ise bu gibi alanlarda tercih edilen Tünel seralar tekli bloklar halinde veya bitişik bloklar olarak da kurulabilir. Kaplamaları ise polikarbon malzeme ya da plastik film ile yapılabilmektedir. 

Polikarbon ve plastik film seçimi ile de iklimlendirmede avantaj elde edilmektedir. Sera faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için öncelikle yetiştirilecek bitkinin türüne uygun bir şekilde sera modeli seçiminin yapılması gerekir. 

Tünel seralar, otsu fazla yükselmeyen bitkilerin yetiştiriciliği, hayvan yetiştiriciliği ve depo amaçlı kullanım içinde uygun olmaktadır. Seraların kurulumunda yön seçimi önemlidir. Kurulum sırasında seranın alnı, güneye veya kuzeye bakacak şekilde araziye konumlandırılmalıdır. Yan tarafları ise batı ve doğuya bakacak şekilde konumlandırılmalıdır. Bu konumlara dikkat edilmez ise bitkinin ışık alımı engellenecektir.

Bizden Fiyat Alın

Sera İhtiyaçlarınıza en uygun çözümler

Geniş üretici yelpazemiz, profesyonel ekibimiz ile taleplerinize en hızlı ve doğru fiyatları vermek için çalışıyoruz.

Çevreye Duyarlılık

Özel Ölçülü Üretim

Düşük Enerji Çözümleri

Teklif Talebi


whatsapp