Topraklı Tarım Serası

Topraklı Tarım Serası

Tarımsal faaliyete uygun alanların azalması ve tarımsal üretimdeki bilgi eksikliği, üretilen tarımsal ürünlerde kalite bozukluğuna yol açmaktadır. Bu sebeple, tarımda örtü altı topraklı yetiştiricilik tercihinde artma olmuştur.

Topraklı Tarım Serası
Topraklı Tarım Serası

Geleneksel Topraklı Tarım Serası

Dünya nüfusunun artması, tarımsal ürün faaliyetlerinde artma beklentisini doğurmaktadır. Tarımsal faaliyete uygun alanların azalması ve tarımsal üretimdeki bilgi eksikliği, üretilen tarımsal ürünlerde kalite bozukluğuna yol açmaktadır. 

Bu sebeple, tarımda örtü altı topraklı yetiştiricilik tercihinde artma olmuştur. Günümüzde, topraklı tarım seralarının tarım sektöründe önemli bir yeri vardır. Topraklı tarım seralarında, bitkilerin hem yetiştirilme mevsimlerinde hem de diğer mevsimlerde de yetiştirilmelerine imkan sağlanır.  Üretimde zaman kısıtlanması ortadan kalkar ve yılın her ayında üretim sağlanır. 

Topraklı Tarım Serası m2 Maliyeti

Toprak verimliliğine ve m2 maliyetinin düşüklüğüne göre ülkemizde sık tercih edile yatırımlardan bir tanesi topraklı tarım seralarıdır. Yetiştireceğiniz ürüne göre seranızda bulunması gereken ekipmanlar tesislerimizde paketlenir ve tarafınıza ulaştırılır. Paket sera içerisinde; sera çelik konstrüksiyonu ve kaplaması bulunur. Alacağınız ekipmanları kendi belirleyeceğiniz veya bizim yönlendireceğimiz ekiplere kurdurabilirsiniz. Topraklı tarım serası paket maliyeti m2 başına ortalama 12-20 USD aralığındadır. Maliyetiniz istediğiniz opsiyonların çıkartılıp eklenmesiyle değişiklik gösterebilir. 

Topraklı Tarım Serasında Hangi Ürünler Yetiştirilir

Üretim için gerekli olan ideal sıcaklığı mevsimsel şartlarının sağlaması, sonbahar ve kış aylarında da üretime devam edilebilmesi tarım sektöründe yetiştiriciler tarafından genellikle tercih edilen üretim şeklidir. Topraklı tarım seralarında, sebze, meyve türleri, çiçekler ve iç mekan bitkilerinin yetiştiriciliği yapılmaktadır. 

Seralar, Avrupa genelinde Akdeniz bölgesinde ilk olarak kullanılmaya başlanılmıştır. Meyve sebze yetiştiriciliği ve tohum üretimi ile dünyada tarım ürünleri yetiştiriciliğinde tercih edilir olmuştur. Seracılık faaliyetleri için öncelikle arazi şartlarına uygun, o bölgenin iklimsel yapısına uygun bir çelik konstrüksiyon yapının kurulması gerekmektedir. Çevresel faktörlere göre seranın kaplaması ve iç aksamları seçilmelidir. Bölgesel sıcaklık farkları dikkate alınarak havalandırma sistemlerinin üzerinde durulmalıdır. Aksi takdirde üretimi olumsuz etkileyecek, fazla nem, yüksek ve düşük sıcaklık gibi durumlarda yetiştiricilikte kayıplar olur.

Topraklı Tarım Serası Özellikleri Nasıl Belirlenir?

 Lego Greenhouse, yıllardır edindiği bölgesel tecrübeleri kullanarak bölgenin iklimsel şartlarını analiz eder. Sonrasında yetiştirilecek bitkinin teknik özelliklerine göre istenilen seranın üretimini gerçekleştirir. Bitkilerin büyüme evrelerinde, enine ve boyuna gelişmeleri seranın kurulumunda diğer dikkat edilmesi gerekendir. Üretimin devamlılığı için önemli olan projelendirilme hem yaz aylarına uygun hem de kış aylarına uygun olacak şekilde tamamlanmalıdır. Uygulamaya geçilecek sera modeli için sulama şartları da önemli ayrıntılardan biridir. Sulamanın bitkiye en doğru şekilde ulaşılması için gerekli otomasyon sulama sistemi projeye dahil edilir.  Seranın iklim kontrol sistemiyle entegre çalışan havalandırma, nemlendirme, sulama, gübreleme, ısıtma ve soğutma sistemleriyle donatılması yetiştiricinin üretim esnasında düzenini koruması için gereklidir. Bu şekilde üretiminin takibini daha güvenilir ve düzenli bir şekilde yapacağından yetiştirme süresince daha az hata ile karşılaşılır.

Bizden Fiyat Alın

Sera İhtiyaçlarınıza en uygun çözümler

Geniş üretici yelpazemiz, profesyonel ekibimiz ile taleplerinize en hızlı ve doğru fiyatları vermek için çalışıyoruz.

Çevreye Duyarlılık

Özel Ölçülü Üretim

Düşük Enerji Çözümleri

Teklif Talebi


whatsapp