Topraksız Çilek Serası

Topraksız Çilek Serası

Geleneksel çilek seralarına göre topraksız çilek seralarında birim alana göre daha fazla sayıda dikilen fide sayısı ciddi oranda üretimdeki verimliliği arttırır.

Topraksız Çilek Serası
Topraksız Çilek Serası

Topraksız Tarım Çilek Serası

Topraksız Tarım Çilek Serası son dönemin en karlı yatırımları arasındadır. Çilek, bütün dünya tarafından lezzeti, rengi ve besin içeriği ile tanınan yüksek değerli bir meyvedir. Çilek yetiştiriciliği, geniş bir sıcaklık aralığında yapılabilmektedir. Bu durum çilek yetiştiriciliğinin çok farklı bölgelerde yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. 

 Geleneksel yöntemlerle yapılan çilek üreticiliğinde toprak kökenli hastalıklardan kaynaklanan üretimdeki verim ve bitki kaybı olmaktadır. Yetiştirme alanında görülen topraktan kaynaklı hastalıkların çözümü için kullanılan kimyasalların toprağın yapısını bozması ve bu süreçte kaybolan üretim hacminden ötürü topraksız çilek üretimi tercih edilmeye başlamıştır.

 Topraksız sera yöntemi ile üretimin verimi ve meyve kalitesinde ciddi artışlar görülmüştür. İklim, yetiştirme ortamı, fide tipi, dikim sıklığı, yetiştirme sistemi, hastalık ve zararlılarla mücadele gibi unsurlar topraksız çilek yetiştiriciliği yapmak için bilinmesini ve takibinin iyi yapılması gereken unsurlardır. 

Topraksız Çilek Yetiştiriciliği

Çilek yetiştirmesinde sıcaklık aralığı 15 ile 26 derece arasında olması iyi bir gelişim için idealdir. Sıcaklıkların 10 °C'nin altına ve 30 °C'nin üstüne çıkması yetiştirilmekte olan çileklerin gelişimini ciddi olarak etkiler. Bu durumların önüne geçebilmek içinse seraların içinde ısıtıcı ve soğutucu sitemlerinin bulunması gerekmektedir. Sıcaklık takibinin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

 Topraksız tarımda bitkiler yetiştirilmesi için gereken doğal besin maddelerini hazırlanan özel alaşımlar ve su içindeki minerallerden elde eder.  Topraksız serada yetiştirilen çilek bitkisinin büyüme evresinde besin eksikliği durumlarında alaşımların içeriğine müdahale edilebilmesi, kontrolün üreticinin ellerinde olmasını sağlar. 

Topraksız tarım çilek serası kullanan yetiştirici, tüm çevresel faktörleri kontrol edebilir ve çileklerin yetiştirilmelerini en elverişli ortamda sağlayabilmektedir. Geleneksel çilek seralarına göre topraksız çilek seralarında birim alana göre daha fazla sayıda dikilen fide sayısı ciddi oranda üretimdeki verimliliği arttırır. Düzenli bir planlama ile 10 ay boyunca ürün almak mümkündür. Üretim alanlarında rahat çalışabilir ortamından bitkilerin kontrollü bir şekilde beslenmesine olanak sağlar. 

Geleneksel seralara göre daha az su ve gübre kullanımı olacağından daha düşük maliyet ile yetiştiricilik yapılır. Ekim aşamasında toprağın hazırlanması ile uğraşılmayacağından hasat süreci daha hızlı gerçekleştirilir. Seraların kurulumunda yön seçimi önemlidir. Kurulum sırasında seranın alnı, güneye veya kuzeye bakacak şekilde araziye konumlandırılmalıdır. Yan tarafları ise batı ve doğuya bakacak şekilde konumlandırılmalıdır. Bu konumlara dikkat edilmez ise bitkinin ışık alımı engellenecektir.  

Topraksız Tarım Çilek Serası Kurulum Maliyeti

Bizden alacağınız paket serayı Türkiye'nin hatta dünyanın herhangi bir yerine kurdurup üretime başlayabilirsiniz. Bölgenizde bulacağınız veya bizim yönlendireceğimiz kurulum ekibi ile bu işleri kolayca yapabilirsiniz. Anahtar teslim sera kurulumu hizmeti almak yerine bu yöntemi tercih ettiğinizde maliyetlerinizi biraz daha aşağı düşürebilirsiniz. 

Paket sera içerisinde; Topraksız tarım çilek serası çelik konstrüksiyonu, sera naylonu, polikarbon kaplama, sulama sistemi ve gübreleme sistemi yer alır.

Topraksız çilek serası m2 maliyeti, paket olarak alındığında ortalama 35-40 USD civarındadır. Piyasadaki olağandışı hareketlenmeler ve kur değişimleri dikkate alınarak güncel fiyat alınmalı ve buna göre bir yatırım planı hazırlanmalıdır. 

Maliyetiniz istediğiniz opsiyonların çıkartılıp eklenmesiyle değişiklik gösterebilir. 

Lego Greenhouse, topraksız çilek serası kuran firmalar arasında yer almaktadır. 

Bizden Fiyat Alın

Sera İhtiyaçlarınıza en uygun çözümler

Geniş üretici yelpazemiz, profesyonel ekibimiz ile taleplerinize en hızlı ve doğru fiyatları vermek için çalışıyoruz.

Çevreye Duyarlılık

Özel Ölçülü Üretim

Düşük Enerji Çözümleri

Teklif Talebi


whatsapp