post image

Seralarda Daha Verimli Yetiştirme Nasıl Sağlanır?

Üretim kapasiteleri arttırmak isteyen sera yetiştiricileri, mevcut seralarına ek olarak seralar yapmak ya da mevcut seralarını genişletmek isterler. Sera faaliyetlerinin artması ekonomilerini geliştirmek mantıklı gözükse de, kontrolsüz gelişen üretim faaliyetleri olumsuz sonuçlara yol açabilir.

İş hacmi büyüdükçe enerji ve işçilik maliyetleri artar. Oluşan bu maliyetlerin hesaplarının iyi yapılması gerekmektedir. Seraları genişletmek ya da yeni seralar ekleyerek üretim hacmini büyütmek yerine mevcut seraları daha verimli hala getirmek bazen daha doğru olabilir.

Seralarda Daha Verimli Yetiştirme Nasıl Sağlanır?

Seranız gotik çatılı, galvanizli çelikten ve cıvatalı kurulum ile yapıldıysa son dönemde artan maliyetler göz önünde bulundurulduğunda ciddi bir yatırımınız var demektir. 

Eğer mevcut seraların alanlarını genişletmek istenirse, verimliliği arttırmanın yollarından biri, serada yapılan günlük olarak tekrarlanan işler için ne kadar zaman ve paranın harcandığının değerlendirilmesidir.

Sera yetiştiriciliğindeki bu işleri sürekli olarak yapan işletmeler için önemli miktarda sermaye yatırımı gerektirebilir. Ancak devamında işçilikten elde edilen tasarruf, bu ekipmanların maliyetlerinden çok daha fazla olabilir. 

Saksılama makineleri ve benzeri diğer makinelerle yapılan üretimlerde kaliteden ödün vermeden tutarlı ürünler elde edilir.

Mevcut serası için yeni bir çevre kontrol sistemine yatırım yapan yetiştirici, kısa sürede serasındaki verimliliği ve yetiştirilen bitkilerin kalitesindeki artışı görecektir. Isıtma, nem, aydınlatma ve havalandırma gibi çevresel faktörlerin kontrolü çevresel kontrol sistemi ile yapıldığında harcanan iş gücü ve maliyetlerde ciddi azalma görülerek, tutarlı ve yüksek kalitede ürünler elde edilecektir.

Otomasyon sistemleri, basit otomasyon sistemlerinden daha karmaşık tam entegre sistemlere kadar yetiştiricinin bütçesine uygun olacak şekilde özelleştirebilir.

Düşük bütçesi olan yetiştiriciler, (alçak tünel seralar, ekonomik seralar) otomasyon sistemlerinin tercihinde sulama, aydınlatma ve enerji perdeleri gibi temel sistemleri kullanarak başlayabilirler. Bütçeler iyileştirildiğinde otomasyon sistemlerini geliştirebilir yeni diğer sistemler ekleyebilirsiniz. Otomasyon sistemlerine yapılan yatırım ne kadar büyük olursa, zaman içinde de o kadar çok tasarruf gözlenir.

Otomatik kontrol sistemleri hakkında bilgi edinin

Üretim alanlarının genişlemesi ve seranın verimliliğinin arttırılması için yetiştirme masalarının değiştirilmesi gibi basit yenilemeler yapılabilir. Lego Greenhouse üretimi bitki yetiştirme masaları, her bitkinin yetiştiriciliğine uygun olarak üreticiler tarafından tercih edilmektedir. Kurulumları basittir ve sağladığı tasarrufu kısa sürede göstermektedirler. Üretim sırasında ihtiyaç duyulan özel koridorları gerek duyulmadan yetiştirme alanını önemli ölçüde arttırırlar. 

Maksimum verim için sera genişletme planlaması hakkında bilgi edinin

Lego Greenhouse, maksimum kalitede ve yüksek verimlilikte üretimleri olan seraları kurmak için her türden ticari yetiştiriciyle çalışan 20 yılı aşkın deneyime sahiptir. Seralardaki verimliliği arttırmak için Lego Greenhouse bünyesindeki uzmanlar projenizin tasarım aşamasından tamamlanmasına kadar yetiştiriciye yardımcı olabilir.

Sera naylonunuzu periyodik sürelerde değiştirin

Bir serada ürün kalitesi ve üretim miktarını etkileyen en önemli faktörlerin başında sera naylonu gelir. 

Örnek vermek gerekirse 36 aylık sera naylonu çekili bir seranız var. 36 ay geçti ve sera naylonunda dışarıdan görülen herhangi bir yıpranma yok. Ancak, naylon içerisinde bulunan kimyasallar vakit geçtikçe özelliğini kaybeder.

whatsapp