post image

Seralar’da Kontrollü ve Sürdürülebilir Üretim

Kontrollü çevre tarımı (CEA) ; mühendislik, bitki bilimi ve kontrolü bilgisayardan yapılan sera kontrol teknolojilerini birleştirerek bitki kalitesini ve üretimin verimliliğini arttırmayı hedefler. Kullanılan bu teknolojiler, daha az miktarda elektrik ve su tüketilerek sürekli büyüyen nüfusu toprağı ihlal etmeden besleyerek sürdürülebilir tarım uygulamalarını mümkün kılmaktadır.

Seralar’da Kontrollü ve Sürdürülebilir Üretim Nasıl Yapılır?

Bahçecilik endüstrisi, çevresel kontroller için kültivatör operasyonlarında kaliteli sera yapıları ve kaliteli ekipmanları tercih ederek kontrollü çevre tarımı (CEA) uzun vadeli büyüme potansiyeline uygun olmaya çalışmaktadır.

YAPI DİZAYNI – SERA ÇELİK KONSTRÜKSİYON YAPISI

Kontrollü çevre tarımı sayesinde, yetiştiriciler, yetiştirdikleri ürün için ideal iklimin doğal koşullarının sağlandığı kapalı bir yapıya sahip olacaklardır. Yapının bulunduğu bölgenin iklimsel şartlarının önemli olduğu gibi yetiştirilecek bitkinin büyüme oranları ve büyümesi için gerekli hava sirkülasyonlarının sağlanması da önemlidir. Lego Greenhouse olarak, sera projelerinde tüm unsurlar dikkat edilerek titizlikle sürdürülür. Kullanılacak bağlantı parçaları ve profiller muhakkak galvanizli çelikten üretilmiş olmalıdır. Bu sayede seranızı uzun yıllar kullanabilirsiniz. Sera yapıları, ileride kurulacak otomasyon sistemlerini destekleyen büyük ölçekli seralardan düşük bütçeli seralara modüler tasarımlarda uygun maliyetler de olabilen çeşitlilik gösterebilen yapılardır.

ÇEVRE KONTROL TEKNOLOJİSİ

Ticari bir serada sürekli olarak ve yüksek kalitede ürünler yetiştirilmek isteniyorsa, çevresel faktörleri kontrol altında tutup istenilen şartlara göre yönetmek önemli bir unsurdur. Bu nedenle günümüz sera yetiştiricileri tüm bu çevresel faktörleri kontrol edebileceği çevresel şartlara entegreli kontrol sistemleri tercih etmektedir. 

Entegreli bu sistemler ile yetiştirici üretimi sürekli izlemeye gerek duymadan mahsulün düzgün bir ortamda yetişmesini sağlayarak hem üretimde ki verimliliği arttırmış olur hem de üretim sırasında karşılaşılan çevresel faktörlerin olumsuz etkilerini azaltmış olmaktadır. 

HAVALANDIRMA SISTEMLERİ

Havalandırma, yetiştirme ortamını korumak ve genel sera verimliliğini artırmak için gereklidir. Havalandırma sisteminin doğru bir şekilde yapılması sıcaklık, nem ve CO2 yönetimini olumlu yönde etkileyecektir. 

Verimsiz yapılmış bir havalandırma sistemi bitkilerin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir, sera içerisinde bitkilerde oluşabilecek hastalıklara sebep olabilmektedir. 

Lego Greenhouse 20 yılı aşkın tecrübesi ve deneyimli ekibi ile bölgesel iklim koşullarına göre yaptıkları analizlerin sonrasında gerekli havalandırma sisteminin tasarımı tamamlayarak yetiştirici için mükemmel bir hava akışı sağlar. 

SERA SİNEK TÜLÜ

Sinek tülü , seranın içerisine dışarıdan girebilecek istenmeyen haşerelere engel olur. Geleneksel ve yeni seralarda uygulanabilir olan sera böcek eleklerinin konumlandırılması hava akışını sağlamak içinde uygun olarak yapılması gerekir. Yetiştiriciye kurulum kolaylığı sağlayarak, çatı havalandırma deliklerine, oluk deliklerine sırt deliklerine uygulanabilir.

ISITMA SİSTEMLERİ

Bitkilerin büyümesinde suya, güneş ışığına ve verimli toprak veya kökün tutunabileceği uygun ortama ihtiyaç vardır. İdeal sıcaklığın korunumu bitkilerin yetiştirilmesindeki her aşamada önemli bir rol oynamaktadır. Bunun içinde her zaman kontrolü yapılabilir bir sistemde kurulmaları gerekmektedir. Bölgesel iklim şartlarına göre müdahale edilebilir olmalıdır. Üretim devamlılığını bozmaması gerekmektedir.

SERA ISI PERDESİ SİSTEMLERİ

Sera ısı perdeleri, gölgelendirme yaparak enerji tasarrufu ve ışık azaltması yaparak sera ortamını iyileştirir. Sağlamış olduğu faydalar ile sera yetiştiriciliğinde sürdürülebilirliği arttırarak verimliliğin artmasında önemli bir etkisi olur. 

Sera ısı perdesi sistemi kurulduktan sonra, yetiştiriciler istenilen ışık seviyelerine ulaşmak için perdeleri otomatik açıp kapayabilir, gün ışığı kontrolü ve ek enerji tasarrufu için karartma ekranları ekleyerek üretimin ihtiyacına göre perde sistemini kurabilir. 

SERA AYDINLATMASI

Çevre tarım kurulumunun önemli parçalarından biride aydınlatmadır. Enerji maliyetleri üreticiler için önemli masraflardandır. Lego Greenhouse bunun için üretim için gerekli olan aydınlatma seçimini en ekonomik olacak şekilde belirleyerek üreticinin rahat ve az masraflı ortamda üretim yapmasına olanak sağlar.

SERA SİRKÜLASYON FANLARI

Seralarda kullanılan sirkülasyon fanları, hava akışını iyileştirerek, ortamdaki nemi azaltarak ve bunun kontrolünü sağlayarak entegre haşere yönetimi ( IPM ) programının önemli bir parçası olmuştur. Yetiştirilen bitkilerin hasta olmasına ve zararlı haşerelerin oluşmasına engel olur.

SERA NEM ALMA CIHAZI

Uygun ısıtma sistemleri ve havalandırma sistemlerinin bulunduğu bir serada, özellikle düzenli sıcaklık değişimleri olan bir yetiştirme ortamında, nem seviyesini dengede tutmak için nem giderici cihazlara ihtiyaç duyulabilir.

Meyve ve sebzelerden, çiçeklere kadar çeşitli ürünlerin yetiştiriciliği için ideal olan seralarda, nem gidericileri nemli havayı alarak yoğunlaştırmasının, ardından kuru havayı düzgün bir sirkülasyon ile sera içerisine geri döndürerek çalışır.

whatsapp